Декоративне освітлення в ландшафтному дизайні: основи правильної організації
Декоративне освітлення в ландшафтному дизайні призначається зазвичай для оформлення паркових зон або присадибних ділянок. Цей вид освітлення нерідко плутають зі звичайним вуличним освітленням, але між ними суттєва різниця. Головна відмінність ландшафтного варіанту полягає в тому, що світильники виконують завдання не тільки освітити територію, а й створити декоративне оформлення. Завдяки такому підходу можна сповна насолодитися красою ділянки навіть у темний час доби. Тому в проектах ландшафтного дизайну освітленню приділяється не менше уваги, ніж іншим аспектам.
Види декоративного ландшафтного освітлення
Проєктується ландшафтне освітлення з урахуванням призначення ділянки, особливостей місцевості, а також наявності об'єктів, яким потрібне світло. Переважно використовуються такі види ландшафтного підсвічування:
- Таке, що заливає. Допомагає підкреслювати оригінальність стилю. Наприклад, щоб отримати загальну світлову заливку, по всьому периметру ділянки встановлюються потужні прожектори.
- Місцеве. Дозволяє акцентуватись на конкретних деталях споруди - колонах, вікнах або арках. Виконується за допомогою світлодіодів, які закріплюються прямо на тих же колонах, фасаді тощо.
- Приховане. Якщо потрібно створити виразні обриси, корисно використовувати один з цих способів: силуетне освітлення, а якщо потрібне м'яке сяйво - контурне освітлення.
Основні види ландшафтних світильників
Вони відрізняються за своєю конструкцією і характеристиками, тому призначаються для різних цілей:
- Дорожній світильник. Як можна зрозуміти з назви, забезпечить функціональне освітлення для під'їзних або прогулянкових доріжок.
- Прожектор. Дає контрольоване спрямоване світло і вирізняється великою світловіддачою. Універсальний, може бути використаний не тільки для декоративного, але і для функціонального підсвічування.
- Світильник відбитого світла. ККД у такої моделі невелике, проте він дає м'яке світло, яке не втомлює очі. Його можна використовувати для найрізноманітніших дизайнерських рішень.
- Світильник-сфера. Дає ненаправлене світло, також буває різних типів - підвісний, стельовий тощо. Виконує декоративну функцію і сам по собі є додатковою прикрасою. Особливо, якщо має великий діаметр і встановлюється на землі. Часто застосовується для прогулянкових зон.
- Прихований і вбудований світильники. Застосовується для освітлення конкретних об'єктів. Основна частина конструкції зазвичай прихована, тому саме джерело світла уваги не привертає.
- Спотовий світильник. Стане в пригоді, якщо потрібно створити вузький пучок спрямованого світла.
Помилки, які не слід повторювати
Це ключові помилки в плануванні ландшафтного освітлення на присадибних ділянках:
- Надлишок світла. Завдання нічного освітлення в цьому випадку - створення затишної атмосфери, а зовсім не перетворення ночі на день. Цю незриму межу легко порушити, тому краще запам'ятати, що конкретно виділяти слід тільки базові зони - прохід до будинку, доріжки і водойми, альтанки.
- Відсутність балансу. Це коли одна зона виділена занадто яскраво, в той час, як в іншій освітлення недостатньо. Через це порушується цілісність загальної картини.
- Неправильний вибір ландшафтних світильників. Йдеться про функціональність, рівень потужності та інші подібні аспекти. Ось чому важливо заздалегідь розібратися, що на ділянці буде підсвічуватися, яка потужність електроживлення і наскільки зручно буде користуватися світильником.
Щоб уникнути виникнення подібних проблем, правильним рішенням буде звернутися до фахівців. Завдяки цьому можна буде отримати можливість позбавити себе більшості клопотів і насолоджуватися привабливим результатом.