Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомила радниця-уповноважена президента з безбар’єрності Тетяна Ломакіна. За її словами, в межах реалізації Стратегії безбар’єрності Центральна виборча комісія розробила проект «Доступ до волевиявлення для людей з інвалідністю». Його мета — зробити так, щоб виборці, які раніше не могли провести волевиявлення та заповнити виборчий бюлетень без допомоги третіх осіб, набули такої можливості.
Як зазначила радниця президента, деякі суспільні групи під час виборів стикаються з тим, що вони не можуть самостійно проголосувати чи для цього їм потрібна допомога близьких. Деякі виборчі дільниці розташовані так, що туди складно дістатися людям на колісних кріслах, літнім людям складно розрізнити дрібний шрифт, а люди, які не бачать, взагалі мають покладатися на допомогу інших, що спотворює ідею таємності виборів.
Аби полегшити доступ до виборчих дільниць, останні мають відповідати двом критеріям: бути доступними для представників маломобільних груп та бути оснащеними розумними пристосуваннями та допоміжними засобами, які можуть допомогти виборцям з інвалідністю під час заповнення виборчих бюлетенів.
– Це можуть бути лінза Френеля, збільшувальне скло, прилад для читання плоскодрукованих текстів, онлайн сервіси для перекладу на жестову мову, навушники та аудіогід, накладки на бюлетень із шрифтом Брайля, аудіотактильні прилади тощо, – сказала Тетяна Ломакіна.
Для реалізації проекту на 2023-2024 роки заплановані завдання, серед яких:
- Законодавче врегулювання забезпечення виборців з порушенням здоров’я (у зв’язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров’я, віком) розумними пристосуваннями та допоміжними засобами на дільницях.
- Розвиток безбар’єрних виборчих дільниць для відкриття доступу до голосування для всіх маломобільних груп населення.
- Проведення дослідження європейських практик безбар’єрного волевиявлення.
- Прийняття необхідних НПА.
- Наповнення бази ЦВК даними виборців, які потребують розумного пристосування.
- Придбання розумних пристосувань та передання їх уповноваженим органам на зберігання до початку виборчого процесу.
- Навчання фахівців на виборчих дільницях та поширення інформації.
- Забезпечення виборців розумним пристосування на виборчій дільниці.
Комментарии