
«HOME: Компенсація за знищене житло»
Залучення 100 млн євро від Банку розвитку Ради Європи на реалізацію програми компенсацій за знищене чи зруйноване житло дозволить ще 3,5 тис. сімей придбати нові будинки замість знищених через російську агресію, повідомляє Міністерство розвитку громад та територій України.
У рамках проекту "HOME: Компенсація за знищене житло" пріоритетне право на компенсацію за програмою мають учасники бойових дій, захисники та захисниці, які повертаються та потребують відновлення, особи з інвалідністю та багатодітні сім'ї.
«Житлові приміщення для ВПО»
50 млн євро надасть Банк розвитку Ради Європи на запуск програми пільгового іпотечного кредитування для внутрішньо переміщених осіб. Це будуть пільгові кредити для ВПО з доходом нижчим за середній, під 3% річних з мінімальним першим внеском. Середній розмір щомісячного платежу - близько 10 тис. грн.
Зазначимо, що зараз можливість оформити кредит із такими умовами надає Держмолодьжитло. Однак, для відбору одержувачів кредиту використовується рандомний принцип. Умови проекту щодо надання пільгових житлових кредитів для переселенців доступні на сайті фонду. Подати заявку, яку буде внесено до нового регістрового переліку кандидатів, можна
за посиланням.
Компенсація на відновлення житла за програмою єВідновлення
Крім того, 31 березня розпочалися виплати компенсацій для власників приватних будинків, які втратили житло внаслідок війни, та хочуть відновити будинок на власній земельній ділянці. Перші 600 сімей вже найближчим часом отримають кошти на будівництво, повідомили Мінрозвитку.
Для отримання компенсації потрібно подати заяву про знищене житло через портал або додаток Дія або ЦНАП. Після розгляду заяви буде призначено суму компенсації, яка позначиться у Дії.
Подальший алгоритм дій виглядає так:
- Подати повідомлення про початок будівельних робіт. Це можна зробити на порталі Дія чи ЦНАПі.
- Скасувати право власності на знищене майно. Це можна зробити у нотаріуса чи державного реєстратора.
- Подати запит та отримати перший транш у розмірі 50% від суми компенсації
У Дії обрати розділ Сервіси – єВідновлення – Виплата на будівництво. За ці кошти можна придбати будівельні матеріали, сплатити послуги з будівництва та розробки проектно-кошторисної документації.
Другий транш буде призначено після подання звіту та перевірки комісією місцевої влади будівництва об'єкта. На витрати першого траншу надається 18 та 36 місяців для проведення будівельних робіт загалом.
Програма іпотеки єОселя
Також в Україні діє програма іпотеки єОселя. Але найбільший попит програма має серед військовослужбовців та правоохоронців, повідомляє Мінекономіки. Для цієї категорії громадян, а також для медиків, педагогів, науковців та членів їхніх сімей діє пільгова ставка 3%. Для інших громадян без житла, включаючи учасників бойових дій, ветеранів та ВПО ставка іпотеки становить 7%. З початку 2025 року кредити на власне житло за цією програмою отримали 1345 українських сімей.
Нагадаємо, сотні тисяч внутрішньо переміщених осіб, які виїхали із зони ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих та втратили своє житло, не можуть отримати сертифікати на компенсацію. 19 грудня Верховною Радою України було підтримано проект закону 11161, за який проголосували 292 народні депутати України. Він створює механізм отримання компенсації за знищене чи пошкоджене майно на територіях, де ведуться активні бойові дії чи тимчасово окуповані російською федерацією. Однак він досі не розглянутий та не підписаний президентом. Наприкінці грудня було створено петицію із закликом підписати законопроект, яка набрала понад 25 тисяч голосів. Петиція перебуває у стадії розгляду.

Комментарии